حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

رونق بازار فولاد با واهمه ریالی √ دکتر فولاد

رونق بازار فولاد با واهمه ریالی

رونق بازار فولاد با واهمه ریالی √ دکتر فولاد

زمان سنتی رونق در کشور رو به پایان است و بازارهای جهانی در رکود به سر می‌‌‌برند؛ اما واهمه از جهش قیمتی باعث شده است تا بازار آهن و فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا و بازار آزاد رونق بگیرد.

درواقع تبدیل ریال به کالا برای در امان ماندن از تبعات جهش ارزی، مهم‌ترین انگیزه خریداران شمش و میلگرد در بازار داخل است.

 البته همچنان واهمه از تغییر جریان قیمتی در بازار شمش و مقاطع طویل فولادی با سیگنال رکود مصرفی در بازار داخل و جهانی وجود دارد و این موضوع مانع از آن می‌شود که برتری تقاضا نسبت به عرضه به رقابت قیمتی قابل‌ملاحظه‌‌‌ای میان خریداران منجر شود. به این ترتیب، اغلب محصولات در نرخی نزدیک به کف قیمت پایه معامله می‌‌‌شوند.

در شرایطی که جریان نوسان نرخ ارز در بازار داخل سیگنال مثبت و قوی برای افزایش تقاضای سرمایه‌‌‌ای در بازار را رقم زده است، شیوه فعلی تعیین قیمت پایه شمش و محصولات فولادی می‌‌‌تواند به قیمت‌‌‌سازی در بازار و صعود غیرقابل کنترل قیمتی منجر شود.

بازار آزاد مقاطع رونق گرفت صعود نرخ ارز در بازار آزاد کشور ظرف روزهای اخیر به رونق بازارهای مالی و کالایی کشور منجر شده است. رونق ارزی به‌سرعت بر روند معاملات مقاطع طویل فولادی در رینگ صنعتی بورس کالای ایران نیز اثرگذار شده و به گفته فعالان بازار آزاد به رونق در معاملات این بخش انجامیده است.

در شرایطی که تقاضا برای میلگرد مصرفی در بازار داخل با رکود سنگین مصرفی روبه‌روست، فعالان بازار با هدف تبدیل نقدینگی به کالا برای در امان ماندن از کاهش ارزش دارایی نسبت به خرید میلگرد در بازار آزاد اقدام می‌کنند.

اخبار مثبتی از مذاکرات احیای برجام منتشر نمی‌شود؛ در عین حال کشورهای اروپایی و آمریکا درصدد وضع تحریم‌‌‌های جدید علیه افراد و موسسات ایرانی هستند. در این شرایط، هر از گاهی اخبار مثبتی از سوی برخی منابع منتشر می‌شود؛ اما فعالان بازار حساسیت خود را به این اخبار از دست داده‌‌‌اند، بنابراین، این اخبار حداقل تاثیر را بر روند بازارها می‌‌‌گذارند.

به این ترتیب، صعود نرخ ارز به کانال قیمتی 33‌هزارتومانی از روز یکشنبه دهم مهرماه باعث شده است تا اغلب افراد در موقعیت خرید قرار بگیرند.

هر کیلوگرم میلگرد سایز16 روز گذشته با نرخی برابر 16‌هزار و 200 تومان در بازار آزاد تهران مورد معامله قرار گرفت. نوسان مثبت ارزی در بازار داخل باعث شده است تا مجددا میلگرد در بازار آزاد تهران با یک‌پله صعود در کانال 16‌هزار تومانی جا خوش کند؛ اما همچنان بهای فروش آن با رکورد قیمتی ثبت‌شده برای آن که طی روزهای ابتدایی تابستان در کانال 18‌هزار تومانی به ثبت رسید، فاصله حدود 2‌هزار تومانی دارد.

نوسان مثبت نرخ ارز، پتانسیل افزایش تقاضای سرمایه‌‌‌ای و رشد بهای میلگرد در بازار آزاد را دارد؛ اما معامله‌‌‌گران این محصول، غیرسرمایه‌‌‌ای بودن میلگرد را نیز مدنظر دارند؛ بنابراین در خریدهای خود، به‌خصوص در فصولی که با روزهای سرد سال آغاز می‌شود، همواره جانب احتیاط را در نظر می‌‌‌گیرند.

در شرایط کنونی نیز نرخ ارز در بازار آزاد به رکورد بی‌‌‌سابقه‌‌‌ای رسیده و این موضوع زمینه رشد بهای شمش و مقاطع طویل فولادی را فراهم کرده است؛ اما نبود تقاضای مصرفی و شروع فصل سرد سال از هفته‌‌‌های آینده، مانع جهش قیمت در بازار مقاطع طویل فولادی شده و درواقع این سیگنال‌‌‌های بنیادی سرعت‌‌‌گیر رشد نرخ میلگرد در بازار شده‌‌‌اند.

استقبال از شمش گران

روز دوشنبه یازدهم مهرماه، رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران، میزبان عرضه شمش فولاد با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه 12‌هزار و 470 تا 13‌هزار و 250تومان به‌ازای هر کیلوگرم بود. با وجود افزایش تقریبا 200تومانی کف و سقف تعیین‌شده برای عرضه شمش فولاد، متقاضیان از این عرضه‌‌‌ها استقبال خوبی داشتند.

البته رونق رینگ شمش فولاد تقریبا در طول تابستان امسال پابرجا بود؛ اما با توجه به افزایش قیمت پایه و رکود سنگین حاکم بر بازار مصرف داخلی و صادراتی، نوسان مثبت ارز مهم‌ترین عامل رونق در رینگ شمش فولاد کشور بود. با وجود برتری تقاضا نسبت به عرضه، متقاضیان شمش حاضر به رقابت قیمتی چندانی برای کسب سهم از عرضه‌‌‌ها نشدند، به این ترتیب اغلب معاملات در محدوده قیمتی نزدیک به قیمت پایه انجام شد.

کاهش حاشیه سود تولید مقاطع طویل فولادی در کشور، با توجه به رکود سنگین حاکم بر بازار مانع از آن می‌شود که حتی در زمان رونق بازار نیز متقاضیان حاضر به رقابت قیمتی باشند.

میلگرد داخلی گران‌تر از میلگرد صادراتی

همچنان نرخ فروش بیلت صادراتی ایران از نرخ فروش بیلت در منطقه پایین‌‌‌تر است. متال‌‌‌بولتن بهای هر تن بیلت صادراتی ایران فوب خلیج‌فارس را در روزهای پایانی سپتامبر برابر 458دلار به‌ازای هر تن اریابی کرد. این در حالی بود که همین محصول فوب دریای سیاه نرخی برابر 528دلار به‌ازای هر تن داشت.

در گزارش‌‌‌های پیشین از بازار آهن و فولاد به‌کرات شیوه تعیین قیمت پایه شمش و تاثیر آن بر افزایش بهای فروش این محصول در بازار فیزیکی بورس‌کالا، به نحوی که قیمت در بازار داخل در نرخی بالاتر از بهای صادراتی قرار بگیرد، مورد انتقاد قرار گرفت. این رویه همچنین مورد انتقاد صنایع مصرف‌کننده شمش است؛ اما عدم‌لزوم پاسخگویی نهادهای سیاستگذار باعث شده است تا این رویه بدون توجیهی ادامه‌‌‌دار شود.

با احتساب نرخ ارز نیمایی برابر 27‌هزار و 100تومان، میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالا ایران در روز یازدهم مهرماه به 480دلار به ازای هر تن رسید که این رقم 22دلار (8/ 4‌درصد) بالاتر از نرخ فروش صادراتی این محصول است. استمرار استفاده از شیوه فعلی تعیین قیمت پایه برای عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا که از سوی بورس‌کالا ابداع شده است، باعث می‌شود تا نرخ شمش در بازار داخل افزایشی باقی بماند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

اخبار و مقالات آموزشی

دکتر

فولاد

doctorfolad.com

با ما تماس بگیرید