سرایت تهدید تقاضای فولادی‏‏‌ها به ۲۰۲۳

سرایت تهدید تقاضای فولادی‏‏‌ها به ۲۰۲۳

نگاهی به بازار بیلت سی آی اس

فولادسازی چین که در سال ۲۰۲۱ و در پی بروز بحران بدهی در شرکت‌های ساختمانی و شیوع کرونا و قرنطینه‌‌‌های سختگیرانه در این کشور پدید آمد، در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه‌‌‌دار شد، به نحوی که اس‌‌‌اندپی گلوبال (S&P Global) در گزارشی از احتمال کاهش ۲۴میلیون تنی تولید فولاد در چین ظرف سال ۲۰۲۲ خبر داد.

میزان آغاز پروژه‌‌‌های ساخت مسکن در چین برای سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش ۳۸درصدی داشت. دولت چین محرک‌‌‌های متعددی برای حمایت از بخش مسکن در این کشور وضع کرده است؛ اما همچنان تحلیلگران بر این باورند که ساخت مسکن در چین در سال ۲۰۲۳ تحت فشار کاهشی باقی خواهد ماند.

البته با توجه به عقبگرد دولت این کشور از اجرای قرنطینه‌‌‌های سختگیرانه، انتظار می‌رود از شدت کاهش آغاز پروژه‌‌‌های ساخت مسکن نسبت به ۲۰۲۲ کاسته شود. فولادسازان چینی در شرایطی ظرف سال جدید میلادی همچنان با تضعیف تقاضای داخلی روبه‌رو می‌‌‌شوند که تورم جهانی و احتمال بروز رکود اقتصادی مانع بهبود بازارهای صادراتی آنها خواهد بود.

فولادسازی در چین ادامه‌‌‌دار می‌شود

موسسه اس‌‌‌اندپی گلوبال در گزارشی از قصد احتمالی چین برای کاهش تولید فولاد در سال ۲۰۲۳ و تمرکز بر توسعه واحدهای فولادی جدید که با اهداف زیست‌‌‌محیطی سازگارتر هستند خبر داد. در عین حال بزرگ‌ترین فولادسازان دنیا به دنبال توسعه فولادسازی در کشورهای آسه‌‌‌آن هستند تا به این ترتیب توسعه این صنعت غول‌‌‌پیکر را ادامه دهند.

ظرف سال‌های گذشته، روند توسعه واحدهای فولادی در چین کند شده، به نحوی که اجرای برخی پروژه‌‌‌های فولادی نیمه‌‌‌کاره رها شده است. نبود چشم‌‌‌انداز مثبت از تقاضا در بازار محصولات فولادی این کشور به‌‌‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مصرف محصولات فولادی در دنیا عامل کند شدن توسعه صنعت فولاد چین است.

شیرآلات صنعتی تهران

شیرآلات صنعتی تهران

بخش قابل‌توجهی از مصرف فولاد چین ظرف سال‌های گذشته متاثر از روند شهرنشینی و توسعه زیرساخت در این کشور محقق شده است. در این شرایط به نظر می‌رسد که این روند در سال‌های اخیر و با تحقق بخش زیادی از اهداف توسعه شهری و مهاجرت از روستا به شهرها کند شده، بنابراین چشم‌‌‌انداز تقاضا برای محصولات فولادی در بلندمدت تضعیف شده است.

در عین حال، بروز بحران مالی در شرکت‌های توسعه‌‌‌دهنده املاک چین که در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ عیان شد، از بین رفتن اعتماد عمومی به سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، تاکید دولت چین بر جلوگیری از ورود تقاضای سفته‌‌‌بازان به بازار املاک و کاهش رشد اقتصادی این کشور ظرف سال ۲۰۲۲ و احتمال سرایت وضعیت غیرمطلوب رشد اقتصادی چین به سال ۲۰۲۳، چشم‌‌‌انداز تقاضا را برای محصولات فولادی به شکل مضاعفی تیره کرده است.

تضعیف تقاضا برای محصولات فولادی و نبود چشم‌‌‌انداز مثبت از بهبود وضعیت در میان‌مدت باعث شد تا ظرف سال ۲۰۲۱ از میزان تولید فولاد در چین کاسته شود. آمار رسمی تولید سالانه فولاد چین در ۲۰۲۲ هنوز منتشر نشده است، اما محاسبات اس‌‌‌اندپی گلوبال از داده‌‌‌های اداره ملی آمار چین و انجمن آهن و فولاد این کشور نشان می‌دهد که احتمالا چینی‌‌‌ها در سال ۲۰۲۲ موفق به تولید یک‌میلیارد و ۱۱‌هزار تن فولاد خام می‌‌‌شوند که این رقم ۳/ ۲‌درصد برابر ۲۴میلیون تن کمتر از میزان تولید

فولاد خام چین برای سال ۲۰۲۱ است. به این ترتیب تضعیف چشم‌‌‌انداز تقاضا، روند تولید فولاد چین را برای دومین سال متوالی کند کرد. البته کاهش تقاضا برای فولاد در چین بیش از افت تولید بوده و به‌رغم کاهش تولید فولاد، همچنان بازار با مازاد عرضه و در نتیجه فشار کاهش قیمت مواجه است.

توسعه بر مبنای جایگزینی با ظرفیت‌‌‌های قدیمی

براساس محاسبات اس‌‌‌اندپی گلوبال در سال ۲۰۲۲ به‌رغم فشار کاهش تقاضا بر بازار فولاد، واحدهای جدید فولادی در چین به بهره‌‌‌برداری رسیده‌‌‌اند. داده‌‌‌های این موسسه نشان می‌دهد که در این سال به میزان ۳۰میلیون تن در سال بر ظرفیت فولادسازی این کشور به روش کوره‌بلند و به میزان ۲۵میلیون تن بر ظرفیت سالانه تولید فولاد خام با سایر روش‌ها افزوده شده است.

از آنجا که بخشی از این ظرفیت‌‌‌سازی جایگزین تاسیسات قدیمی شده است، پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۲ حدود ۴/ ۵میلیون تن بر ظرفیت تولید چدن و ۳/ ۵میلیون تن بر ظرفیت تولید فولادخام چین افزوده شود. در عین حال به دلیل نبود چشم‌‌‌انداز مثبت از تقاضا برای محصولات فولادی در چین، پروژه‌‌‌های توسعه‌‌‌ای بسیاری در این کشور نیمه‌کاره مانده است.

با این حال، اس‌‌‌اندپی گلوبال برآورد می‌کند که ظرف سال‌جاری میلادی، فولادسازان چینی به میزان ۱۱۸میلیون تن بر ظرفیت تولید چدن و ۱۴۱میلیون تن بر ظرفیت تولید فولاد خام می‌‌‌افزایند که البته بخش قابل‌توجهی از این ظرفیت‌‌‌ها جایگزین ظرفیت‌‌‌های قدیمی می‌شود. به این ترتیب، در نتیجه راه‌‌‌اندازی این پروژه‌‌‌ها در چین به شکل خالص بر میزان ظرفیت تولید چدن این کشور به میزان ۱۲میلیون تن و بر ظرفیت فولادسازی آن به میزان ۱۸میلیون تن افزوده می‌شود.

فولاد mo40 تهران

فولاد mo40 تهران

در عین حال انتظار می‌رود که روند کاهش تقاضا برای محصولات فولادی چین در بازارهای داخلی و صادراتی ظرف سال ۲۰۲۳ ادامه‌‌‌دار شود و به این ترتیب درپی راه‌‌‌اندازی پروژه‌‌‌های جدید فولادسازی در این کشور، درصورتی که سایر فولادسازان از میزان تولید محصولات خود نکاهند، فشار کاهش نرخ بیشتری بر بازار فولاد وارد می‌شود.

کاهش فولادسازی، ظرفیت‌‌‌سازی جدید را جبران می‌کند؟

در شرایطی که بازار فولاد جهانی خود را برای عرضه فراتر از تقاضایی دیگر در سال ۲۰۲۳ آماده می‌کند، این سوال مطرح است که کاهش احتمالی تولید فولادسازان چینی به میزانی خواهد بود که عقبگرد تقاضا را جبران کند؟

موسسه اس‌‌‌اندپی گلوبال پاسخ به این سوال را دشوار می‌‌‌داند. دولت چین پس از تجربه افول رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۲، در نظر دارد مجددا اقتصاد خود را در سال ۲۰۲۳ به مسیر رشد بازگرداند. در چنین شرایطی بعید به نظر می‌رسد که دولت این کشور دستور جدی برای کاهش تولید اجباری صادر کند. با وجود این، ایجاد مازاد عرضه در بازار و تضعیف حاشیه سود، می‌‌‌تواند فولادسازان چینی را به سمت کاهش تولید به‌منظور جلوگیری از زیان سوق دهد.

‫0/5 ‫(0 نظر)