فولاد آلیاژی – کاربرد و خواص آن – دکتر فولاد

فولاد آلیاژی - کاربرد و خواص آن - دکتر فولاد

فولاد آلیاژی – کاربرد و خواص آن – دکتر فولاد

فولاد یکی از پرمصرف ترین محصولات تولید داخلی است. از ساختمان ها گرفته تا تجهیزات پزشکی و وسایل نقلیه، جهان به معنای واقعی کلمه بر روی محصولات فولادی کار می کند. اما همه مواد فولادی یکسان ساخته نمی شوند.

چندین نوع فولاد و آلیاژ وجود دارد که هر کدام دارای خواص منحصر به فردی هستند و هر کدام برای اهداف تولیدی خاص مناسب هستند. برخی از فولادها محکم و سنگین هستند، در حالی که فولادهای دیگر انعطاف پذیر و همه کاره هستند.

اغلب مشتریان ما در مورد بهترین نوع فولاد برای کاربردشان به ما مراجعه می کنند. ما این راهنمای سریع را جمع آوری کرده ایم تا به شما کمک کنیم در زبان فولاد حرکت کنید. البته ممکن است هنوز در رابطه با برنامه سوالی داشته باشید. با خیال راحت با هر نیاز ملکی منحصر به فرد با ما تماس بگیرید تا بتوانیم به شما در یافتن فولاد و سازنده مناسب برای نیازهایتان کمک کنیم.

فولاد کربن

از نظر فنی، فولاد کربنی یک آلیاژ فلزی است که هم آهن و هم کربن دارد. اما در صنعت تولید، فولاد کربنی اغلب به روش های مختلفی تعریف می شود. هر دو مورد زیر یک “فولاد کربنی” در بازار فلزات است.

فولادی که تا 2 درصد کربن دارد فولادی که حاوی مقادیر استانداردی از عناصر نیست که آن را به عنوان “فولاد آلیاژی” طبقه بندی کند (به عنوان مثال، کبالت، نیکل، تنگستن، مولیبدن، تیتانیوم، زیرکونیوم، وانادیم، کروم و غیره).

همچنین ممکن است متوجه واژه «فولاد کربنی» شوید که برای فولادهایی با کمتر از 0.4 درصد مس یا فولادهایی که دارای محتوای منیزیم به مس خاصی هستند به کار می‌رود، اگرچه این تعاریف در صنایع مورد بحث قرار گرفته است. برای این منظور، ما در مورد دو تعریف اول صحبت می کنیم.

سه روش برای طبقه بندی فولاد کربن وجود دارد – کم، متوسط ​​و زیاد فولاد کم کربن

فولاد کم کربن

(“فولاد کربنی ملایم” یا “فولاد کربن ساده”) به فولادهای کربنی اطلاق می شود که تا 30/0 درصد کربن دارند. این تا حد زیادی رایج ترین نوع فولاد در بازار فلزات است. چند دلیل برای این وجود دارد. برای شروع، فولاد کم کربن نسبتاً ارزان است.

همچنین، از آنجایی که محتوای کربن کمتر از فولادهای متوسط ​​و بالا است، فولاد کم کربن به راحتی شکل می گیرد و برای کاربردهایی که استحکام کششی یک مسئله فوری نیست، مانند تیرهای سازه، عالی است.

یکی دیگر از مزایای فولاد کم کربن این است که خواص آن را می توان نسبتاً به راحتی با افزودن عناصر اضافی مانند منیزیم بهبود بخشید. فولاد کم کربن نیز یک انتخاب ایده‌آل برای کربن‌سازی است که سختی بدنه را بدون تأثیر بر شکل‌پذیری یا چقرمگی بهبود می‌بخشد.

چند کاربرد متداول برای فولاد کم کربن چیست؟

اجزای سازه ای
دستگاه
لوله های
لوازم خانگی
قطعات خودرو
وسایل جراحی
تجهیزات پزشکی
سیم ها
پیچ و مهره
مهر زنی
و غیره.

ویژگی اصلی فولاد کم کربن:

 • کم هزینه
  سختی کم
  قدرت ملایم
  ماشین کاری بالا
  چقرمگی بسیار بالا
  شکل پذیری بالا
  جوش پذیری بالا

فولاد کربن متوسط

فولاد کربن متوسط ​​به فولادهای کربنی گفته می شود که بین 0.31٪ تا 0.60٪ کربن و بین 0.31٪ تا 1.60٪ منیزیم دارند. یکی از بزرگترین مزایای فولاد کربن متوسط، استحکام آن است. با این حال، این با برخی معاوضه ها همراه است.

فولاد کربن متوسط ​​دارای شکل‌پذیری و چقرمگی کم است که شکل‌دهی و جوشکاری آن را دشوارتر می‌کند.

چند کاربرد متداول برای فولاد کربن متوسط ​​چیست؟

قطعات ماشین آلات
سازه های تحت فشار
میل لنگ
چرخ دنده ها
خطوط راه آهن

خواص اصلی فولاد کربن متوسط:

سختی پذیری کم
شکل پذیری متوسط
چقرمگی متوسط
استحکام متوسط
جوش پذیری متوسط
ماشین کاری متوسط

فولاد کربن بالا

فولاد پرکربن به فولادهای کربنی گفته می شود که بین 0.61% تا 1.50% کربن و بین 0.31 تا 0.90 منیزیم دارند. وقتی صحبت از سختی و چقرمگی به میان می‌آید، فولاد کربن بالا، فولاد کربنی انتخابی است. با این حال، این در یک معامله به وجود می آید.

جوش، برش یا تشکیل فولاد با کربن بالا بسیار دشوار است.

چند کاربرد متداول برای فولاد کربن بالا چیست؟

راه آهن
میله ها
فولاد فنری
و غیره.

خواص اصلی فولاد کربن بالا:

سختی پذیری کم
شکل پذیری کم
کاهش قابلیت جوشکاری
ماشینکاری کم
چقرمگی بالا
استحکام بالا

‫5/5 ‫(1 نظر)