حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

فولاد-آلیاژی

فولاد بدون کربن چیست و چگونه به دست می آید؟

حذف گازهای گلخانه ای از بخش فولاد می تواند به حفظ گرمایش تا زیر 1.5 درجه سانتیگراد کمک کند، اما کربن زدایی فولاد نیازمند همکاری در سراسر صنعت، در سراسر زنجیره ارزش آن و با سیاست گذاران و سرمایه گذاران است. فولاد بدون کربن در میان مدت هزینه بیشتری نسبت به فولاد ساخته شده با فرآیندهای معمولی خواهد داشت.

به گزارش فولاد ایران، در 19 سپتامبر، با حمایت مجمع جهانی اقتصاد، استراتژی به روز شده انتقال بخش فولاد بدون کربن راه اندازی خواهد شد. این استراتژی که توسط ابتکار Net-Zero Steel’s Mission Possible Partnership ترسیم شده است، از داده های تایید شده در صنعت و مدل سازی دسترسی باز برای جزئیات مسیرهای رسیدن به کربن صفر در بخش فولاد

و آنچه برای رسیدن به آن نیاز است استفاده می کند. این استراتژی بر اساس نسخه اصلی منتشر شده در اکتبر 2021 است که توسط تولیدکنندگان برجسته فولاد حمایت شده است.

 فولاد بدون کربن چیست و چگونه به دست می آید؟
فولاد بدون کربن چیست و چگونه به دست می آید؟


این استراتژی روشن است و اقدام برای اهداف بلندمدت اقلیمی و اطمینان از انتقال آرام به صفر خالص حیاتی است. سرمایه‌گذاری در کارخانه‌های فولادی جدید یا موجود از سال 2030 باید با هدف کربن صفر 2050 سازگار باشد.

استراتژی انتقال بخش فولاد، مجموعه ای از فناوری ها را شناسایی می کند که می تواند برای کربن زدایی به کار گرفته شود. فولادسازی با کاهش مستقیم آهن با استفاده از گاز طبیعی باعث صرفه جویی در کمتر از یک تن CO2 به ازای هر تن فولاد خام یا حدود 45 درصد در مقایسه با شدت انتشار متوسط تولید فولاد اولیه می شود. تجهیزات جذب و ذخیره کربن (CCS) را می توان برای کاهش عمیق تر در کوره های اکسیژن پایه کوره بلند موجود نصب کرد.

با توجه به نیازهای کل سرمایه گذاری در بخش فولاد تا سال 2050، هزینه برای کربن زدایی این بخش اندک است. با این حال، سرمایه‌گذاری‌های ضروری، در درجه اول در حمایت از زیرساخت‌ها مانند تولید انرژی و ذخیره‌سازی کربن، احتمالاً بیشتر خواهد بود.

گزارش‌های مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد که کربن‌زدایی کامل تأثیر کمی بر قیمت نهایی دارد و می‌تواند با قیمت کمتر از 500 یورو یا با افزایش هزینه کمتر از 2 درصد برای یک خودروی 30000 یورویی انجام شود.

سایر اقدامات آزموده شده نیز برای رسیدن به این دستاورد سبز وجود دارد. آنها شامل تعهدات تدارکات عمومی، یارانه های دولتی، مالیات کربن، سیستم های تجارت آلاینده ها و استانداردهای عملکرد انتشار گازهای گلخانه ای است.

نیاز آشکاری به یک مجمع بین‌المللی جدید وجود دارد که بتواند بالاترین عناصر صنعت، زنجیره ارزش آن و نمایندگان دولت را گرد هم آورد تا راهی به جلو ایجاد کند که موانع موجود در مسیر انتقال کم کربن بخش فولاد را برطرف کند. برخلاف بخش‌های ذاتاً بین‌المللی مانند حمل‌ونقل هوایی و کشتیرانی، فولاد هم یک اولویت داخلی و هم یک صنعت تجاری است.

با توجه به اینکه توده مهمی از شرکت‌های فولادی و دولت‌های میزبان آن‌ها انتشار صفر گازهای گلخانه‌ای را تا اواسط قرن هدف قرار داده‌اند، تشکیل یک مجمع جدید که از ظرفیت مازاد جهانی طولانی‌مدت و اختلافات تجاری جدا شده است، بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است.

 


درباره فولاد Mo40 بیشتر بدانید (کلیک کنید)

‫5/5 ‫(2 نظر)

اخبار و مقالات آموزشی

دکتر

فولاد

doctorfolad.com

با ما تماس بگیرید