حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

لوله بدون درز ( مانيسمان) با كيفيت بالا

واگرایی بهای فولاد داخلی از قیمت‌های جهانی

برتری تقاضا بر عرضه در معاملات فولاد و مقاطع طویل همچنان ادامه دارد، به طوری که کاهش میزان عرضه، فروش اعتباری و افزایش قیمت پایه در معاملات رینگ داخلی بورس‌کالا به افزایش حدود ۱۰درصدی قیمت شمش فولاد و میلگرد در این بستر معاملاتی طی هفته جاری منجر شد.

از طرفی رشد قیمت‌های داخلی برخلاف روند بهای جهانی محصولات فولادی سبب شده است تا واحد‌‌‌های تولیدی از احتمال کاهش صادرات خود خبر دهند؛ چراکه به گفته این واحد‌‌‌های تولیدی با وجود بازگشت ارز به صورت نیمایی، صادرات محصولات فولادی صرفه اقتصادی ندارد. وزارت صمت و اقتصاد نیز در راستای کاهش التهاب در بازار فولاد تصمیمات جدیدی اخذ کرده‌‌‌اند که می‌توان به لغو عرضه‌‌‌های اعتباری و افزایش میزان پیش‌‌‌دریافت معاملات اشاره کرد

تداوم رشد قیمت میلگرد

التهاب در معاملات محصولات فولادی همچنان ادامه دارد. در حالی که فولادی‌‌‌ها سال جدید را با آرامش نسبی آغاز کرده بودند، بررسی روند دادوستد در بورس‌کالا و بازار آزاد از شروع جریانی معکوس خبر می‌دهد؛ به طوری که روند قیمت‌ها از تداوم جریان صعودی در بازار داخلی شمش فولاد و به تبع آن مقاطع طویل حمایت می‌کند.

چهارشنبه گذشته رینگ داخلی بورس‌کالا میزبان عرضه بیش از 75‌هزار تن میلگرد بود که بررسی میزان عرضه‌ها کاهش 45درصدی نسبت به سطح عرضه‌‌‌ها در هفته گذشته را نشان می‌دهد. همچنین هر کیلوگرم میلگرد با قیمت پایه 22‌هزار و 700تومان ارزش‌گذاری شد و نسبت به نرخ پایه خود در هفته قبل رشد بیش از 11درصدی را تجربه کرد. برتری عرضه بر تقاضا به دلیل افت چشمگیر عرضه محصولات نوردکاران به همراه جهش قیمت پایه در نهایت موجب شد تا میانگین قیمت هر کیلوگرم میلگرد به 23‌هزار و 200تومان برسد که با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم میلگرد در سطح حدود 25‌هزار تومان قرار می‌گیرد.

این درحالی است که بررسی قیمت میلگرد در بازار آزاد از معامله این محصول در سطح قیمتی 26‌هزار و 500تومان به ازای هر کیلوگرم خبر می‌دهد. در واقع با وجود افزایش قیمت میلگرد بورسی به نظر می‌رسد بهای آن همچنان از نرخ میلگرد در بازار آزاد کمتر است؛ مساله‌ای که در نهایت موجب شده است رقابت قیمتی چشمگیر برای این محصول در رینگ داخلی امری منطقی به نظر برسد. همچنین بسیاری از نوردکاران مطرح داخلی ترجیح دادند محصولات خود را در معاملات روز گذشته به صورت اعتباری عرضه کنند؛ مساله‌ای که مورد استقبال خریداران نیز قرار گرفت. با توجه به خریدهای سنگین مشتریان طی ماه‌‌‌های پایانی سال گذشته در رینگ داخلی بورس‌کالا می‌‌‌توان دریافت که بازار در حال حاضر با کسری نقدینگی مواجه است و به همین دلیل خریداران ترجیح می‌دهند دست به رقابت قیمتی برای عرضه‌‌‌های اعتباری بزنند.

البته باید توجه کرد که استقبال از عرضه‌‌‌های اعتباری نشان می‌دهد با توجه به پیش‌بینی‌‌‌ها از روند تورم تا انتهای سال‌جاری و انتظارات تورمی، پیش‌بینی مصرف‌کنندگان محصولات پایین‌دست این است که احتمال کاهش قیمت برای مقاطع طویل همچون میلگرد پایین بوده و ترجیح می‌دهند خریدهای خود را حتی در این سطح قیمتی انجام دهند.

معاملات فولاد

بررسی روند معاملات بورس‌کالا نشان می‌دهد که شمش فولاد عرضه‌شده در این بستر نیز با کاهش عرضه مواجه شده است. سه‌شنبه گذشته بیش از 185‌هزار تن شمش فولاد 3SP و 5SP در رینگ داخلی عرضه شد که برای این حجم از عرضه میزان تقاضایی برابر با 400‌هزار تن به ثبت رسید که حاکی از برتری بیش از 50درصدی تقاضا نسبت به عرضه است.

البته باید خاطرنشان کرد، به دلیل رقابت قیمتی سنگین برای این محصول در این بستر معاملاتی برخی از معاملات ابطال شدند. در نتیجه این رقابت قیمتی شمش فولاد که با میانگین قیمت پایه 18هزار و 100تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه شده بود، در نهایت با میانگین قیمت بیش از 20‌هزار تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شد و به روند افزایشی خود ادامه داد.

به ‌‌‌نظر می‌رسد از مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار بر ناترازی عرضه و تقاضا معاملات در روز گذشته افزایش عرضه‌‌‌های اعتباری در این بستر معاملاتی بوده است.

رشد بهای فولاد در بازار داخلی در حالی رخ می‌دهد که بهای جهانی محصولات فولادی به‌‌‌دلیل افزایش صادرات چین، پس از لغو محدودیت‌های کووید-19 روندی نزولی را طی می‌کند. در نتیجه صادرکنندگان داخلی برای حفظ سهم خود از بازار ناچار به ارائه تخفیف‌‌‌های بالاتر هستند. این‌‌‌ درحالی است که قیمت‌های داخلی نیز افزایشی بوده و بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که نرخ دلار کشف‌شده برای شمش معامله‌شده در بورس‌کالا در محدوده 41‌هزار تومان قرار گرفته است. با توجه به اینکه صادر‌کنندگان فولاد موظف به بازگشت ارز خود با نرخ نیمای بانک‌مرکزی (38‌هزار و 200تومان) هستند و قیمت‌های جهانی هم روند کاهشی را طی می‌کنند، برخی واحد‌‌‌های فولادی مطرح کشور از احتمال لغو برنامه صادراتی خود طی ماه جاری خبر دادند؛ چرا که به گفته این واحد‌‌‌های تولیدی صادرات محصولات با این نرخ‌‌‌ صرفه اقتصادی ندارد.

تصمیمات جدید سیاستگذار برای بازار فولاد

به منظور جلوگیری از تداوم التهاب در بازار فولاد و جلوگیری از جهش دوباره قیمت‌ها همچون اسفندماه گذشته، سیاستگذار نیز به دنبال اتخاذ قوانین جدید در جهت تنظیم این بازار است. به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، دیروز نشست مشترک وزارت‌های اقتصاد و صمت با حضور رئیس کل گمرک و مدیرعامل بورس کالای ایران با هدف کاهش التهاب بازار فولاد کشور برگزار شد.

در این نشست تصمیماتی از جمله برگشت میزان پیش‌‌‌دریافت معاملات از بورس‌کالا از 10‌درصد به 30‌درصد گرفته شد؛ امری که از عوامل تاثیر‌گذار بر استقبال خریداران طی هفته گذشته از این بستر معاملاتی شمرده می‌شود. در پی اتخاذ این تصمیم نیز پیش‌‌‌دریافت میزان معاملات در چهارشنبه گذشته به 30‌درصد بازگشت. البته می‌‌‌توان گفت این مساله نیز مانعی برای رقابت قیمتی و کاهش استقبال متقاضیان از محصولات عرضه‌شده، نبوده است.

از دیگر تصمیمات گرفته‌شده در این جلسه می‌‌‌توان به توقف معاملات اعتباری در زمان کسری عرضه و تنها اجرای آن در موارد خاص و با تایید وزارت صمت اشاره کرد. البته این تصمیم تاکنون اجرا نشده و همان‌طور که مشاهده شد، معاملات اعتباری در روزهای گذشته همچنان انجام شده است.

اما با توجه به اتخاذ این تصمیم امکان کاهش چشمگیر عرضه‌‌‌های اعتباری طی هفته‌‌‌‌های پیش‌‌‌رو نیز وجود دارد. در واقع می‌توان یکی از عوامل استقبال چشمگیر از این نوع عرضه‌‌‌ در روز گذشته را افزایش احتمال لغو آن در عرضه‌‌‌های آتی میلگرد و سایر مقاطع طویل فولادی در هفته‌‌‌‌‌‌های آتی دانست.

 

اخبار مرتبط :

مهم‌ترین موانع صنعت فولاد کشور – دکتر فولاد

غلبه سیگنال افزایشی در بازار آهن و فولاد

همسانی قیمت‌ فولاد داخلی با جهان – دکتر فولاد

‫0/5 ‫(0 نظر)

اخبار و مقالات آموزشی

دکتر

فولاد

doctorfolad.com

با ما تماس بگیرید