وی‌گفت: در قسمت برنامه‌ریزی جامع با استفاده از ظرفیت کارگروهی متشکل از واحدهای مختلف شرکت، نظیر مدیریت برنامه‌ریزی فروش و حمل محصولات، متالورژی و روش‌های تولید، مهندسی صنایع و…، روی سند تحقق چشم‌انداز گروه فولاد مبارکه کار می‌کنیم. این طرح جامع شامل برخی سیاست‌های سرمایه‌گذاری است که داخل و خارج از فنس فولاد مبارکه، به شرکت‌های سرمایه پذیر یا شرکت‌هایی که باید با اجرای این سیاست‌ها به گروه فولاد مبارکه ملحق گردند مربوط می‌شود. واحدها و معاونت‌های سازمان در این فرایند گسترده مشارکت دارند.

 در بخش سرمایه‌گذاری چه اموری انجام می‌شود؟

سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه در حقیقت شامل دو بخش پورتفوی سهام و طرح‌های توسعه است. پورتفوی سهام شامل شرکت‌های بورسی و غیر بورسی فولاد مبارکه و مباحث مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌ها، خریدوفروش سهام و… است. بخش دوم همان‌گونه که اشاره شد، مربوط به طرح‌های توسعه گروه فولاد مبارکه است که تهیه متن و مطالعات ارزیابی بازار و فنی و اقتصادی آن در این بخش انجام می‌گیرد. علاوه بر این، مدیریت این واحد مسوولیت دبیری کمیته برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد مبارکه را نیز بر عهده دارد. این کمیته بررسی و تصویب طرح‌های سرمایه‌ای در گروه فولاد مبارکه را عهده‌دار است.

 در حال حاضر شرکت در کدام بخش‌ها در حال بررسی سرمایه‌گذاری‌ها و سرمایه پذیری است؟

چندین طرح توسعه کلان در دستور کار شرکت قرار دارد که مطالعات برخی انجام‌شده و مصوبات آن از ‌هیات مدیره محترم شرکت اخذشده است، مانند نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه یا احداث ورق رنگی لوازم‌خانگی و چند پروژه دیگر که در دست مطالعه قرار دارد. برخی طرح‌ها نیز مربوط به طرح‌های توسعه شرکت‌های سرمایه پذیر است، مثلاً توسعه‌ای که باید در شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری انجام شود.

الآن وضعیت پرتفوی سرمایه‌گذاری شرکت فولاد مبارکه چگونه است؟

به‌رغم اینکه فولاد یک شرکت تولیدی است و نه یک شرکت سرمایه‌گذاری، ولی سود سهام پورتفوی فولاد مبارکه رقم قابل‌توجهی است. طی سه یا چهار سال گذشته به‌طور میانگین ۱۵ درصد EPS یا سود سهام فولاد مبارکه از بخش سود سرمایه‌گذاری‌ها بوده است. به‌عنوان نمونه، سال گذشته حول‌وحوش ۱۱۷۶۰ میلیارد تومان سهم سود پورتفوی فولاد مبارکه بود که مستقیماً به EPS فولاد مبارکه اضافه می‌شود. پورتفوی فولاد مبارکه در حقیقت یک پورتفوی استراتژیک با دید بلندمدت است. ما خریدوفروش روزانه را در پورتفوی فولاد مبارکه به‌منظور شناسایی سود نداریم و شرکت‌هایی در پورتفو حضور دارند که در زنجیره تولید فولاد باشند و به عملیات فولاد مبارکه کمک کنند. ما دیدگاه بلندمدتی نسبت به پورتفو داریم. علاوه بر این، بهای تمام‌شده پورتفوی فولاد مبارکه رقم مناسبی است که یکی از نقاط قوت آن محسوب می‌شود.

با توجه به اینکه تعاملات با وزارت صمت در حوزه مجوزهای توسعه به عهده واحد شماست، برنامه‌های شرکت در حوزه معدن داری چه برنامه‌هایی است؟

یک ساختار تخصصی در حوزه معدن در شرکت فولاد مبارکه ایجادشده و ما تعاملات مناسبی با دوستان این حوزه داریم. الآن ورود به آنومالی‌های بزرگ معدنی با چالش‌هایی همراه است. به‌عنوان یک سیاست، برای معادن کوچک و متوسط‌مقیاس هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم و به‌طور مشخص معاونت امور معادن همکاری نزدیکی در این زمینه با ما دارد. ما برخی معادن کوچک و متوسط را در کشور شناسایی و در آن سرمایه‌گذاری یا آن را خریداری می‌کنیم یا اینکه آن‌ها را توانمند می‌کنیم و به‌واسطه آن توانمندی‌ها و اتحادهایی که با آن‌ها ایجاد می‌کنیم، در یک بازی برد برد از منافع آن، به‌صورت دوطرفه منتفع می‌شویم. در حوزه اکتشافات هم به‌طورجدی واردشده‌ایم. در این حوزه یک شرکت با مشارکت سایر شرکت‌های فولادی و معدنی تشکیل‌شده که پهنه‌های بسیار خوبی به آن شرکت واگذارشده و اقدامات مناسبی در این راستا در حال انجام است.

برای بهینه‌سازی سبد سرمایه‌گذاری شرکت امسال چه تغییراتی در پورتفوی شرکت ایجاد خواهد شد؟در سال گذشته، در این خصوص طرح‌هایی تدوین کردیم و مصوبات مربوطه هم در این زمینه اخذشده که امسال اجرایی خواهد شد. بیشتر سیاست ما متمرکز کردن فعالیت‌هاست؛ به‌طور مثال، در حوزه مراکز خدماتی که بازوهای اجرایی معاونت فروش و بازاریابی شرکت به شمار می‌آیند. قطعاً اتفاقات خوبی امسال در پورتفوی فولاد مبارکه رخ خواهد داد که مبتنی بر توسعه کیفی و متوازن است.

 طرح توسعه نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه به کجا رسیده است؟

با وجود چالش‌هایی که در اجرای طرح وجود داشته، همیشه این پروژه در دستور کار مدیران فولاد مبارکه در ادوار مختلف بوده و الحمدالله مجوزهای لازم اخذشده است. در باب اجرای پروژه هیچ مشکلی وجود ندارد و اجرای طرح باقوت و قدرت جلو می‌رود. این طرح مطمئناً در افق اجرای خود که ۳ سال است به بهره‌برداری خواهد رسید و منافع آن برای کل کشور خواهد بود.

اخبار مرتبط :