علیرضا عباس‌‌‌زاده در نشست هماهنگی تدوین اطلس سرمایه‌گذاری استان گفت: برای ایجاد خدمات زیربنایی در استان هزینه‌‌‌های کلان از سوی دولت انجام شده یا در حال تامین است و دولت تلاش دارد برای توسعه استان‌‌‌های کمتر برخوردار زمینه را برای فعالیت‌‌‌های اقتصادی فراهم کند.

شیرآلات صنعتی تهران

علاوه بر انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان که خط انتقال آن به خراسان جنوبی در دولت سیزدهم عملیاتی شده، استفاده از پساب در بخش صنعت راهکار دیگری است که اجرای طرح‌‌‌های مربوط به آن علاوه بر ارتقای سطح بهداشت عمومی، منبع تامین آب پایدار برای استمرار فعالیت صنایع مختلف به‌ویژه صنعت فولاد محسوب می‌شود.

جمع‌‌‌آوری فاضلاب از حدود یک دهه قبل در شهر قائن به یک دغدغه و نگرانی جدی تبدیل شد، به‌‌‌طوری که بارها نمایندگان ادوار مجلس و مسوولان اجرایی درباره خطر شیوع بیماری‌‌‌ها در این منطقه هشدار دادند. موضوعی که نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در دیدار اخیر رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با استاندار خراسان جنوبی به آن اشاره کرد و گفت: حدود یک دهه گذشته با ساخت مجتمع‌هزار واحدی مسکن مهر به فاضلاب قائن بی‌‌‌توجهی شد، بنابراین شاهد بودیم که فاضلاب در وسط شهر با چالش زیادی مواجه بوده است.

سلمان اسحاقی افزود: اگر به این رویه همچنان بی‌‌‌توجهی شود بحران بزرگی در شهر قائن ایجاد خواهد شد به‌‌‌طوری که این شهر قابل سکونت نخواهد بود. از طرفی احداث و راه‌‌‌اندازی مجتمع فولاد قائنات که اکنون فاز اول آن با ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰‌هزار تن آهن اسفنجی فعال است در کنار محاسنی که دارد، دغدغه‌‌‌هایی را برای تامین آب این مجتمع در پی داشت. به گفته مسوولان چرخه صنعت فولاد تقریبا در خراسان جنوبی کامل شده و با طرح‌‌‌های اجرا شده یا در دست اجرا ظرفیت و فرصت خوبی برای توسعه استان شکل گرفته است.

فولاد mo40 تهران
فولاد mo40 تهران

گره‌‌‌گشایی از فولاد قائنات بعد از ۱۴ سال

مجتمع فولاد قائنات یکی از هشت طرح فولادی کشور و طرح‌‌‌های اقتصاد مقاومتی استان خراسان جنوبی است که از زمان احداث آن تا امسال که رسما افتتاح شد، طی ۱۴ سال گذشته وعده‌‌‌هایی برای افتتاح این طرح داده شده بود. تکمیل، رفع نواقص و تامین زیرساخت‌‌‌های این واحد بزرگ صنعتی در یک سال گذشته با پیگیری مسوولان استان و مشارکت دستگاه‌‌‌های ملی در دستور کار قرار گرفت و با افتتاح رسمی کارخانه احیای مستقیم مجتمع فولاد قائنات در سفر دوم رئیس‌جمهور به خراسان جنوبی، این استان به جمع استان‌‌‌های دارای صنعت فولاد پیوست.

همان‌گونه که دولتمردان اعلام کردند دور دوم سفرهای استانی رئیس‌‌‌جمهور با هدف پیگیری میزان پیشرفت مصوبات دور اول سفرها و گره‌‌‌گشایی‌‌‌های اقتصادی در دستور کار قرار گرفته و در اولین مقصد دور دوم سفرها که ۲۴ و ۲۵ آذر امسال به خراسان جنوبی انجام شد، این رویکرد نمایان بود. رئیس‌جمهور در اولین روز سفرش بخش مایع پروژه مدول دوم تصفیه‌‌‌خانه شهر بیرجند با اعتبار ارزی معادل ۲۳ میلیون یورو را افتتاح کرد

و سپس با حضور آیت‌الله رئیسی در کارخانه کویر تایر چند طرح مهم این واحد صنعتی به بهره‌‌‌برداری رسید که نشانه توجه ویژه دولت به بخش صنعت و تولید است. واحد احیای مستقیم مجتمع فولاد قائنات به منظور تولید آهن اسفنجی نیز با ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰‌هزار تن ۲۴ آذرماه با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌‌‌برداری رسید تا اولین واحد صنعت سنگین در شرق کشور برای تکمیل و بهره‌‌‌برداری از فاز دوم و بخش فولادسازی آماده شود.

تاکید بر استفاده از پساب شهری برای مصارف صنعتی

آنچه رئیس‌‌‌جمهور در زمان افتتاح مجتمع فولاد قائنات بر آن تاکید داشت نحوه تامین آب موردنیاز این واحد صنعتی بزرگ بود، به‌‌‌طوری که همان روز در جمع کارگران و کارکنان فولاد قائنات با اشاره به آب‌‌‌بر بودن صنعت فولاد گفت: استفاده از پساب شهری برای مصارف صنعتی باید به‌‌‌طور جدی پیگیری شود تا بتوان نگرانی‌ها برای کمبود منابع آبی را برطرف کرد. آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی افزود: تکمیل زنجیره تولید، بهره‌‌‌گیری از نیروی انسانی بومی، کاهش آلایندگی، ایفای مسوولیت‌‌‌های اجتماعی و استفاده از پساب جزو مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

شیرآلات صنعتی تهران
شیرآلات صنعتی تهران

مسوولان استان نیز در ادامه پیگیری تامین زیرساخت‌‌‌های لازم در خراسان‌‌‌جنوبی دو طرح اساسی را در سال‌جاری به نتیجه رساندند؛ احداث خط انتقال آب از دریای عمان به خراسان‌‌‌جنوبی و احداث تصفیه‌‌‌خانه فاضلاب شهر قائن با مشارکت سازمان‌های توسعه‌‌‌ای از جمله ایمیدرو و شرکت ملی فولاد ایران طی هفته جاری عملیاتی شد. با گذشت دو ماه از سفر دوم رئیس‌جمهور به خراسان‌‌‌جنوبی موافقت‌‌‌نامه واگذاری امتیاز استفاده از پساب مدول اول تصفیه‌‌‌خانه فاضلاب شهر قائن برای تامین آب پایدار مجتمع فولاد قائنات با اعتبار اولیه بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان به امضا رسید و همزمان عملیات اجرایی این طرح در شهرستان قائنات آغاز شد.