حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

بیداری فولاد از خواب بهاره

بیداری فولاد از خواب بهاره

شکیبا خیرخواهان : بررسی معاملات بورس‌کالا حاکی از آن است که پس از چند هفته متوالی کاهش استقبال، رونق به دادوستد در این بستر معاملاتی برگشت. بازگشت نرخ ارز آزاد به کانال ۵۰‌هزار تومانی را می‌توان مهم‌‌‌‌ترین سیگنال برای رشد تقاضا در بازار فولاد دانست. همچنین برگشت میزان پیش‌پرداخت به سطح ۱۰‌درصد عامل دیگری است که موجب افزایش جذابیت خرید فولاد شده است.

پس از طی یک‌دوره کاهش استقبال از عرضه محصولات فولادی در بورس‌کالا، رونق به این بستر معاملاتی بازگشت. به نظر می‌رسد افزایش بهای ارزهای شاخص در بازار آزاد به‌‌‌دلیل ناامیدی از اجرای دوباره برجام موجب شده است تا آهنگ رشد تورم انتظاری در ذهن فعالان بازار روند صعودی را در پیش بگیرد و در نتیجه آن، تقاضای خریداران برای محصولات فولادی در رینگ داخلی بورس‌کالا افزایش پیدا کند.

روز گذشته تالار اصلی بورس‌کالا میزبان عرضه بیش از ۱۴۰‌هزار تن شمش بلوم XSP بود که نسبت به هفته پایانی خردادماه میزان عرضه با کاهش حدود ۱۲درصدی مواجه شد. از طرفی حجم تقاضا با افزایش مواجه شد و با رشد ۱۲درصدی به بیش از ۱۸۷‌هزار تن رسید که موجب برتری تقاضا بر عرضه پس از چند هفته کاهش رونق در رینگ داخلی بورس‌کالا شد.

بیداری فولاد از خواب بهاره
بیداری فولاد از خواب بهاره

تنش‌‌‌های سیاسی؛ زمینه‌ساز رشد تقاضا

افزایش تنش‌‌‌های سیاسی در روسیه به همراه کمرنگ شدن اثربخشی اخبار توافق و آزاد شدن پول‌های بلوکه‌شده ایران، زمینه‌ساز صعود دوباره نرخ آزاد ارز به کانال ۵۰‌هزار تومانی در روزهای گذشته شد؛ مساله‌ای که می‌‌‌توان آن را سیگنال اصلی رشد تقاضا در بازار فولاد دانست.

همچنین طبق ابلاغیه بورس‌کالا در ۴تیرماه، میزان پیش‌دریافت برای خرید محصولات شمش بلوم، تیر‌‌‌آهن و میلگرد مجددا تغییر کرد. به موجب این ابلاغیه از روز دوشنبه پنجم تیرماه ۱۴۰۲ میزان پیش‌دریافت خرید محصولات مذکور در شرکت بورس کالای ایران تا اطلاع ثانوی، ۱۰‌درصد اعمال خواهد شد. این چهارمین باری است که در سال‌جاری مقدار این پیش‌پرداخت تغییر می‌کند.

آخرین بار در ابتدای اردیبهشت و در نتیجه نشست مشترک وزارت اقتصاد، صمت، رئیس کل گمرک و مدیرعامل بورس کالای ایران میزان آن در سطح ۳۰‌درصد تصویب شد. در واقع کاهش پیش‌پرداخت را نیز می‌توان از دیگر عوامل استقبال از عرضه‌‌‌های روز گذشته بورس‌کالا دانست.

با وجود اینکه روند قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد عمدتا ثابت یا با افزایش نرخ همراه بوده است، شمش بلوم عرضه‌شده در بورس‌کالا با یک‌‌درصد کاهش نرخ به‌طور متوسط با قیمت پایه ۲۰‌هزار و ۱۴۰تومان در دوشنبه گذشته عرضه شد. از ابتدای سال‌جاری سیاست دولت مبنی بر جلوگیری از رشد قیمت‌ها همچون اسفندماه گذشته بوده است.

اما بررسی اخبار حاکی از آن است که واحدهای تولیدی مخالف این تصمیم هستند؛ چرا که برخی شرکت‌های معدنی و گندله نیز دست به توقف تولید زده‌اند تا برای تعیین قیمت پایه با بورس‌کالا به نتیجه برسند.  در نهایت برتری تقاضا بر عرضه موجب شد تا متوسط قیمت شمش فولاد با ۲‌درصد رقابت قیمتی به ۲۰‌هزار و ۵۰۰تومان به‌ازای هر کیلوگرم برسد؛ اما نسبت به هفته گذشته قیمت‌ها باثبات باقی ماند.

در هفته‌‌‌های گذشته خبر سفر سلطان عمان به ایران به همراه کاهش تنش‌‌‌های هسته‌‌‌ای موجب افت قیمت دلار و همچنین تثبیت و کاهش نرخ‌ها در بازار آهن شده بود؛ چرا که بسیاری از خریداران سرمایه‌‌‌ای از معامله در این بازار صرف‌نظر کرده و ترجیح دادند دارایی‌‌‌های خود را در سایر بازارها سرمایه‌گذاری کنند.

بنابراین تاثیر افت تولید کارخانه‌ها ناشی از محدودیت مصرف برق نیز کمرنگ‌تر شد. در نتیجه با کاهش تاثیر اخبار سیاسی احتمال چرخش روند بازار در هفته‌‌‌های پیش‌رو و افزایش التهاب وجود دارد.


اخبار مرتبط :

‫0/5 ‫(0 نظر)

اخبار و مقالات آموزشی

دکتر

فولاد

doctorfolad.com

با ما تماس بگیرید