استانیسلاو زینچنکو مدیرعامل مرکز GMK، در جلسات علنی کمیته توسعه اقتصادی ورخوونا رادا در مورد این موضوع گفت: جایگزینی واردات از فدراسیون روسیه و جمهوری بلاروس با کالاهای اوکراینی در اوکراین، اتحادیه اروپا و جهان می‌‌‌تواند به اقتصاد جهان کمک کند. فعالان بازار در روز سه‌شنبه (۱۴فوریه) اعلام کردند که رفع انسداد بنادر، تامین انرژی کافی و افزایش ظرفیت راه‌آهن به کارخانه‌‌‌ها و معادن اوکراین امکان افزایش صادرات را فراهم کرده است.

شیرآلات صنعتی تهران

وی در ادامه تصریح کرد: حداکثر پتانسیل ممکن برای افزایش صادرات سنگ‌آهن و آهن‌خام طبق محاسبات ما ۲۳۰میلیون دلار در ماه است. این به شرطی است که شرکت‌های فولادی که در قلمرو اوکراین باقی مانده‌‌‌اند، بتوانند تولید را به سطح قبل از جنگ بازگردانند. به گفته زینچنکو، برای افزایش صادرات محصولات فولادی از اوکراین باید چند موضوع حل شود که شامل موارد زیر است:

۱. اولین موضوع رفع انسداد بنادر اوکراین برای صادرات محصولات فولادی است. باید توجه کرد که بدون رفع انسداد بنادر، فولادسازان قادر به افزایش صادرات نخواهند بود و بنادر اروپایی نیز قادر به پردازش چنین حجمی از محصولات قابل عرضه از اوکراین نیستند.

۲. موضوع بعدی افزایش ظرفیت گذرگاه‌‌‌های راه‌آهن مرزی با اتحادیه اروپا اعلام شده است. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که اکنون ظرفیت حمل اسمی محصولات فولادی از گذرگاه‌‌‌های راه‌آهن مرزی اوکراین ۳۴۰۰واگن و ظرفیت واقعی طبق محاسبات منابع خبری فقط ۱۸۰۰واگن است. باید توجه کرد که واگن‌‌‌ها می‌‌‌توانند تا دوهفته در صف مرزها بیکار باقی بمانند.

بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که شرکت فولادی Ukrzaliznytsia در تلاش است تا مشکل محدودیت قیمت را از طریق ارائه به‌اصطلاح کنوانسیون در مورد حمل‌ونقل محموله آهن و فولاد حل کند. در نتیجه، شرکت‌ها فرصت‌‌‌های صادراتی را از دست می‌دهند.

شیرآلات صنعتی تهرانشیرآلات صنعتی تهران

۳. موضوع بعدی تثبیت تامین انرژی است که همچنان مشکل مهمی برای صنایع محسوب می‌شود. اما بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که اقدامات خاصی در این راستا در حال انجام است.

۴. موضوع آخر تقویت تلاش‌‌‌های دیپلماتیک با هدف جابه‌جایی محصولات روسی از بازار اروپایی است که امری ضروری است. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که در ۱۰ماه سال ۲۰۲۲، روسیه ۴/ ۲میلیون تن سنگ‌آهن و یک‌میلیون تن آهن‌خام به اتحادیه اروپا صادر کرده که ارزش کل آنها تقریبا یک‌میلیارد دلار بوده است.معامله‌گران در روز سه‌شنبه (۱۴فوریه) اعلام کردند تا زمانی که چنین امکان قانونی وجود داشته باشد، تولیدکنندگان اروپایی محصولات فولادی روسیه را خریداری خواهند کرد.

مدیرعامل مرکز GMK، همچنین اظهار کرد: اکنون خرید محصولات فولادی روسیه برای اتحادیه اروپا سودآور است؛ زیرا فولادسازان روسی تخفیف‌‌‌هایی ارائه می‌دهند که شامل ۱۰ تا ۳۰‌درصد قیمت‌های جهانی است. همان‌طور که مرکز GMK قبلا گزارش داد، بسیاری از تحریم‌‌‌ها علیه بخش فولاد روسیه به هدف خود نرسیده‌‌‌اند. در نتیجه بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که بازار اروپا برای تهیه مواد خام از فدراسیون روسیه بازمانده است و ایالات‌متحده حداقل محدودیت‌ها را اعمال می‌کند.

فولاد mo40 تهران
فولاد mo40 تهران

به‌طور کلی، براساس تحقیقات مرکز GMK، میزان خسارات ناشی از محاصره بنادر دریایی به ۴۲۰میلیون دلار در ماه مه رسید. باید توجه کرد که اوکراین نمی‌‌‌تواند ماهانه ۳/ ۱میلیون تن سنگ‌آهن، ۱۵۱‌هزار تن آهن‌خام، ۱۹۲‌هزار تن محصولات فولادی نیمه‌تمام و ۲۱۸‌هزار تن محصولات فولاد را تولید و صادر کند.