حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

ذوب‌آهن در مسیر مهار تورم و رشد تولید

ذوب‌آهن در مسیر مهار تورم و رشد تولید

ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان اولین تولیدکننده فولاد در ایران با همدلی، همت و تلاش شبانه‌روزی کارکنان در بخش‌های مختلف این مجتمع عظیم صنعتی در سالی که از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «مهار تورم،رشد تولید» نام‌گرفته است،تولید ۴۵ درصدی محصولات ارزش افزا را به‌عنوان راهبرد اساسی تولید، هدف قرار داده است. در راستای کم و کیف تولید دو محصول ارزش افزا و منحصربه‌فرد این کارخانه «ریل و تنوع‌بخشی به تولید تیرآهن‌های بال‌پهن» با مهدی کوهی مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان گفت‌وگویی داشتیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

ذوب‌آهن در مسیر مهار تورم و رشد تولید
ذوب‌آهن در مسیر مهار تورم و رشد تولید

مهدی کوهی مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان گفت : این شرکت از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۵ هزار و پانصد تن انواع ریل تولید کرده و حدود ۳۰ هزار تن ریل نیز سفارش گرفته است که این میزان از سفارش به دلیل حجم بالای تعهدات تولیدی از سبد محصولات متنوع کارخانه ، بین برنامه تولید ماه‌های مختلف تقسیم‌شده است تا از طریق این استراتژی بتوانیم محصول ریل را در کنار سایر تعهدات تولیدی کارخانه که عموماً پروفیل‌های سنگین مورد تقاضای بازار هستند،تولید و تحویل دهیم.

خط تولید ریل در ذوب‌آهن اصفهان تامین نیاز دو بخش خصوصی و دولتی را هم‌زمان پوشش می‌دهد

وی با اشاره اینکه تولید ۱۰۰ هزار تن ریل تا پایان سال جاری در برنامه شرکت قرار دارد، افزود : ۵ هزار و پانصد تن ریل از ابتدای سال جاری تاکنون شامل انواع ریل‌های مترو، UIC۶۰ و UIC۵۴ تولیدشده است. در یک جمله می‌توان گفت خط تولید ریل در ذوب‌آهن اصفهان تامین نیاز دو بخش خصوصی و دولتی را هم‌زمان و به‌صورت کامل پوشش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال در کنار تامین ریل مترو دو کلان‌شهر تهران و تبریز، سفارش شرکت گل گهر نیز تولید می‌شود. همچنین تولید ریل ویژه محور ریلی رشت-انزلی نیز در دستور کار قرار دارد.

لوله مانیسمان
لوله مانیسمان

تولید ریل در ذوب‌آهن اصفهان ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در پاسخ به این سوال که با توجه به رویکرد دولت سیزدهم در زمینه تسریع در پروژه‌های ریلی کشور، این کارخانه چه اقداماتی برای افزایش تولید ریل در نظر گرفته است ، چنین پاسخ داد : ایجاد خط دوم تولید ریل در نورد  ۶۵۰  کارخانه از مرحله برش، سوراخ‌کاری و بسته‌بندی در حال انجام است و از اوایل مردادماه، تولید ریل ذوب‌آهن اصفهان به میزان ۳۰ درصد افزایش می‌یابد و همچنین میانگین تولید در هر نوبت بدون وقفه به عدد ۳۰۰ تن تولید می‌رسد.

مهدی کوهی با اشاره به اینکه در زمینه توسعه بازار نیز اقدامات خوبی انجام‌گرفته است، اظهار‌کرد : در خصوص ریل زبانه سوزن و ریل استاندارد GOST روسیه نیز برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته است تا انشاا… بتوانیم از ماه‌های آینده محموله‌های ریل صادراتی را نیز کلید بزنیم.

وی خاطرنشان کرد : با توجه به برنامه‌های توسعه ریلی و مترویی در سال ۱۴۰۲، محورهای چابهار- زاهدان به طول ۵۸۰ کیلومتر ، رشت به کاسپین به طول ۱۳۰ کیلومتر و سایر محورهای در دست احداث شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور شامل محور همدان- سنندج، میانه – تبریز، بستان‌آباد- ایل گلی و میانه – اردبیل جزو اولویت‌های دولت می‌باشند. همچنین فاز اول محور ریلی چابهار – زاهدان به طول ۱ ۶۰ کیلومتر در سال گذشته به بهره‌برداری رسید و حدود ۳۰۰ کیلومتر دیگر آن‌نیز در سال‌جاری انشاا… به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد : با توجه به توسعه حدود ۱۹۸ کیلومتری خطوط مترویی ۹ کلان‌شهر کشور در سال جاری، جمعاً بازار حدود ۴۰۰۰۰ تنی در سال ۱۴۰۲ پیش روی کارخانه است.

ذوب‌آهن در مسیر مهار تورم و رشد تولید
ذوب‌آهن در مسیر مهار تورم و رشد تولید

۶۰ هزار تن ریل تولیدی ذوب‌آهن اصفهان در محورهای ریلی اقصی نقاط کشور نصب‌شده است

وی گفت : تاکنون بالغ‌بر ۱۰۰ هزار تن ریل مطابق استانداردهای روز دنیا و بالاترین کیفیت در ذوب‌آهن اصفهان تولید و تحویل گردیده و حدود ۶۰ هزار تن آن نیز در محورهای ریلی اقصی نقاط کشور نصب‌شده است.

هم‌افزایی مدیریت‌های نورد و فولادسازی در راستای ارتقاء تولید محصولات ارزش افزا

در کنار تولید ریل به‌منظور ارتقاء سایز تیرآهن‌های تولیدی کارخانه چه برنامه‌ای دارید نیز ازجمله سایر سوالات بود که مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در مقام پاسخ چنین گفت: آزمون آزمایشی محصول H۲۴ در هفته گذشته بدون نیاز به هیچ‌گونه اصلاحات با موفقیت انجام گرفت که پس از پایان یافتن تعمیرات اساسی نورد ۶۵۰ تولید این محصول از پایه شمش در کارخانه آغاز می‌شود.  H26 نیز محصول دیگری است که تولید آن از شمش در کارخانه کلید می‌خورد. در این زمینه بخش فولادسازی ذوب‌آهن اصفهان برای تولید شمش در ابعاد ۲۵۰* ۳۶۰ فعال است تا بتوانیم از این طریق 33 – I و H30 را نیز تولید کنیم و نکته دیگر اینکه با توسعه صورت گرفته در خط‌نورد ۶۵۰ امکان تولید تیرآهن و همچنین تیرآهن‌های بال‌پهن‌ها تا سایز ۴۰ نیز فراهم می‌شود و نیز در خصوص سایزهای ۳۲ تا ۴۰ نیز با توسعه در بخش فولادسازی و احداث خط بیم بلانک به‌عنوان پایه محصولات کارخانه این تولیدات نیز به  بازار عرضه می‌شوند. این روند رشد تولید هم‌زمان محصولات ارزش افزا در ذوب‌آهن اصفهان، ارزش‌آفرینی بسیاری را در دو بخش ملی و بین‌المللی رقم می‌زند.

وی اضافه کرد : ارتقای تولید محصولات ارزش‌افزا در ذوب‌آهن اصفهان با رویکرد تحولی و بر اساس یک راهبرد مشخص در سال جاری در پیش‌گرفته شده است تا از این طریق با مدیریت مصرف انواع یوتیلیتی ها، رشد تولید حداکثری محصولات در سال «مهار تورم،رشد تولید» در ذوب‌آهن اصفهان به منصه ظهور بنشیند.

 

اخبار مرتبط :

فروکش نوسانات در بازار آهن | دکتر فولاد

پتک و سندان صنعت فولاد در انتظار آتش کوره‏‏‌ها

بازار فولاد به امید «مهار تورم، افزایش تولید»

‫1/5 ‫(1 نظر)

اخبار و مقالات آموزشی

دکتر

فولاد

doctorfolad.com

با ما تماس بگیرید