حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

عقبگرد قیمت فولاد در پی افت تقاضا

عقبگرد قیمت فولاد در پی افت تقاضا

بهای فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا به کف نرخ ۶ماهه عقب نشست و در پی آن مقاطع طویل فولادی نیز ارزان شد. بررسی‌‌‌ روند معاملات شمش و مقاطع طویل فولادی در بورس‌کالا و بازار آزاد ظرف دو هفته اخیر نشان می‌دهد که این کاهش قیمت به رونق معاملات منجر نشده و همچنان کمتر از ۵۰‌درصد عرضه‌‌‌ها معامله می‌‌‌شوند. به‌رغم افت بهای فروش شمش از بازار فیزیکی بورس‌کالا اما نرخ تمام‌شده تولید میلگرد از این شمش به ۲۳‌هزار و ۵۰۰تومان می‌رسد که این رقم همچنان بالاتر از قیمت پایه عرضه میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌کالاست.

در چنین شرایطی خرید شمش و تبدیل آن به محصول نهایی و عرضه در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران فاقد توجیه اقتصادی است. قیمت عرضه مقاطع طویل فولادی در بازار فیزیکی بورس‌کالا با توجه به نرخ شمش ارزنده است، اما نبود متقاضی مصرفی و سرمایه‌‌‌ای باعث می‌شود تا این محصول ارزنده نیز بدون مشتری بماند.

جا‌گیری فولاد در کف نرخ 6 ماهه

فروکش تقاضا در رینگ شمش فولاد، این محصول را ارزان کرد. بررسی معاملات شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران از کاهش حجم معاملات ظرف هفته‌‌‌های اخیر حکایت دارد، به نحوی که از نیمه مهرماه امسال به شکل هفتگی کمتر از 50‌درصد عرضه شمش فولاد معامله شده است. کاهش مستمر تقاضا برای شمش، زمینه عقبگرد بهای این محصول را نیز فراهم کرده است، به نحوی که در اولین هفته از آبان‌ماه امسال میانگین نرخ فروش شمش فولاد به کمترین قیمت پس از هفته ابتدایی شهریورماه رسید.  بررسی معاملات هفته اخیر در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس‌کالای ایران نشان می‌دهد که در این تالار حدود 251‌هزار و 280تن شمش فولادی عرضه شد که نسبت به حجم عرضه هفته پیشین به میزان 291‌هزار و 160تن، 16‌درصد کاهش را به ثبت رساند. رینگ صنعتی بورس‌کالا در هفته اخیر با استقبال 178‌هزار و 990تنی مواجه شد که از این میزان 111‌هزار و 525تن شمش فولادی به فروش رسید. به عبارت بهتر طی هفته اخیر 44‌درصد از میزان عرضه شمش فولادی مورد معامله قرار گرفت. این در حالی است که میزان تقاضا برای شمش فولادی در هفته گذشته حدود 174‌هزار و 675تن گزارش شد که از این میزان 110‌هزار و 430تن به فروش رسید.

بررسی‌‌‌ آمارهای عرضه و فروش شمش فولادی طی دو هفته متوالی نشان می‌دهد که معاملات در رینگ صنعتی بورس‌کالا تغییر چندانی نداشته است و بازار در شرایط نسبتا آرامی مهرماه را به پایان رساند. شمش فولاد ظرف هفته ابتدایی آبان با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه 18‌هزار تا 19‌هزار و 418تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه شد و میانگین نرخ فروش این محصول در این زمان به 18‌هزار و 900تومان به ازای هر کیلوگرم رسید که این رقم کمترین بهای فروش فولاد پس از هفته ابتدایی اردیبهشت امسال بود.ظرف هفته‌‌‌های اخیر به شکل مستمر از قیمت فولاد در بورس‌کالا کاسته شده؛ اما این کاهش قیمت به آهستگی رخ داده و نرخ رینگ شمش فولاد جوی آرام را تجربه کرده است.  فروش 44‌درصد شمش از رینگ فیزیکی باعث می‌شود تا قیمت‌های پایه در هفته آینده نیز کاهشی اعلام شوند. فروکش تقاضا در رینگ شمش فولاد از جذابیت عرضه در این بازار کاسته است، اما فولادسازان برای رفع تعهد عرضه، چاره‌‌‌ای جز عرضه محصول تولیدی در این بازار ندارند.

نرخ تعادلی مقاطع فولادی کجاست؟

با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس نرخ تمام‌شده شمش فولاد برای خریداران به 20‌هزار و 650تومان می‌‌‌رسد. با احتساب هزینه حمل ‌هزار تومانی برای انتقال این شمش به واحد نورد و هزینه تبدیل 1.1درصدی برای تولید میلگرد از شمش، نرخ تمام‌شده تولید هر کیلوگرم میلگرد از شمش معامله‌شده در بازار فیزیکی بورس‌کالا طی اولین هفته آبان‌ماه به 23‌هزار و 500تومان می‌‌‌رسد. این در حالی است که در شرایط کنونی میلگرد با قیمت پایه‌‌‌ای در حدود 23‌هزار و 500تومان در بورس‌کالا عرضه می‌شود و در همین نرخ نیز مشتری ندارد. بنابراین کاهش حاشیه سود در تولید مقاطع فولادی، خرید شمش از این بازار را غیرجذاب کرده است.

میلگرد مشتری ندارد

در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران در روز چهارشنبه سوم آبان‌ماه نیز 283‌هزار و 489تن انواع میلگرد عرضه شد که این میزان با تقاضای 58‌هزار و 144تنی مواجه شد و چیزی حدود 41‌هزار و 984تن مورد معامله

قرار گرفت.  به عبارت بهتر 15‌درصد از حجم عرضه انواع میلگرد توسط نوردکاران خریداری شده است. انواع میلگرد در رینگ صنعتی با کف قیمت 20‌هزار و 367تومان تا سقف قیمت پایه 22‌هزار تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه شد و میانگین قیمت معامله به ازای هر کیلوگرم نیز به 21‌هزار و 610تومان رسید.  بررسی بازار فیزیکی میلگرد در تالار صنعتی و معدنی بورس‌کالای ایران ظرف دو هفته متوالی نشان می‌دهد که قیمت پایه این محصول روند کاهشی به خود گرفته و با توجه به افت قیمت پایه شمش فولادی میزان تقاضا نیز نزولی شده است. از این رو پیش‌بینی می‌شود با توجه به ثبات نسبی قیمت‌‌‌ در بازارهای جهانی و عدم‌تمایل مشتریان برای خرید، قیمت پایه در رینگ صنعتی به مسیر کاهشی خود ادامه دهد و میزان تقاضا نیز در ادامه فصل پاییز با کاهش مستمر همراه باشد.


اخبار مرتبط فولاد :

‫0/5 ‫(0 نظر)

اخبار و مقالات آموزشی

دکتر

فولاد

doctorfolad.com

با ما تماس بگیرید