حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

میلگرد در کانال ۲۴‌هزار تومانی

میلگرد در کانال ۲۴‌هزار تومانی

در حالی که پیش‌بینی می‌‌‌شد با آغاز ماه‌‌‌های گرم سال، قطعی برق صنایع و اعمال محدودیت مصرف، مهم‌ترین عامل تاثیر‌گذار بر بازار محصولات فولادی باشد، برخلاف انتظار‌‌‌ها جریان سیاسی و امیدواری به ازسرگیری دوباره مذاکرات برجام را می‌‌‌توان از موثرترین عوامل بر تعیین میزان تقاضا و قیمت در بازار فولاد دانست.

در نتیجه خریداران همچون هفته‌‌‌های گذشته از عرضه مقاطع طویل فولادی در بستر معاملاتی بورس‌کالا استقبال به عمل نیاوردند. برخی فعالان بازار معتقدند عمده دلیل کاهش رونق در این بازار خروج افرادی است که با هدف حفظ نقدینگی در بازار محصولات فولادی فعالیت می‌کنند.

استقبال کمرنگ از نوردکاران

بررسی معاملات محصولات فولادی تالار فیزیکی بورس‌کالا حاکی از آن است که همچون روال هفته‌‌‌های گذشته، خریداران استقبال کمرنگی از عرضه‌‌‌‌‌‌های نوردکاران کردند. روز گذشته رینگ داخلی بورس‌کالا میزبان عرضه بیش از 190‌هزار تن میلگرد بود که نسبت به هفته سوم خردادماه میزان عرضه‌‌‌ با کاهش 3درصدی مواجه شد. البته باید خاطرنشان کرد که بورس‌کالا در انتهای معاملات با حذف بخش عمده‌‌‌ای از عرضه‌‌‌ها در نهایت میزان‌‌‌ آن را در سطحی معادل 50‌هزار تن قرار داد. با وجود این افت، همچنان تقاضا برای این مقطع طویل فولادی با استقبال زیاد مواجه نشد.

به‌طور سنتی بازار میلگرد و سایر مقاطع طویل فولادی با آغاز ماه‌‌‌های گرم سال و رونق فعالیت ساختمان‌سازی با افزایش تقاضا مواجه می‌شود. همچنین به‌‌‌دلیل اعمال محدودیت برق برای مصرف صنایع، از جمله صنعت فولاد در سه‌ماه تابستان پیش‌بینی می‌‌‌شد که میزان تقاضا برای محصولات آهنی از جمله سنگ‌آهن، شمش فولاد و مقاطع طویل با جهش چشمگیری مواجه شود؛ اما برخلاف انتظار، بررسی معاملات، چه در بستر بازار و چه در بستر معاملاتی بورس‌کالا از کاهش استقبال خریداران از این محصولات خبر می‌دهد. طی روز انتهایی خردادماه نیز همچون روز‌‌‌های گذشته، برتری عرضه بر تقاضا در معاملات بورس‌کالا ادامه داشت و برای عرضه‌‌‌‌‌‌های نوردکاران تنها تقاضایی معادل حدود 35‌هزار تن به ثبت رسید. در نتیجه کاهش استقبال‌‌‌ از محصولات فولادی نیز عمده میلگرد عرضه‌شده در بورس‌کالا بدون رقابت قیمتی فروخته شد.

روز گذشته هر کیلوگرم میلگرد با قیمت پایه 22‌هزار و 700تومان عرضه شد که با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، بهای نهایی این مقطع طویل فولادی به 24‌هزار و 800تومان به‌ازای هر کیلوگرم رسید و نسبت به هفته گذشته بیش از هزار تومان کاهش قیمت را به ثبت رساند. این درحالی است که بهای میلگرد در انتهای سال گذشته سقف قیمتی بیش از 30‌هزار تومان را نیز لمس کرد.

بازار تابستانی همچنان غیرقابل پیش‌بینی

در حالی که فعالان بازار منتظر رخداد رونق و جهش قیمتی در بازار محصولات فولادی بودند، انتشار اخبار سیاسی مثبت در هفته‌‌‌های اخیر به همراه امیدواری به ازسرگیری مذاکرات برجام از هیجان رقابت در رینگ داخلی بورس‌کالا و همچنین معاملات بازار آزاد کاست. در واقع به نظر می‌رسد خریداران سرمایه‌‌‌ای که با هدف جلوگیری از کاهش ارزش نقدینگی وارد این بازار می‌‌‌شدند، از خرید دست کشیده‌اند و افت عمده تقاضا در این بازار مربوط به تقاضای سرمایه‌‌‌ای است.

در نتیجه افرادی که تنها برای حفظ سرمایه خود وارد این بازار شده بودند، به جهت واهمه از تداوم کاهش قیمت تصمیم به فروش محصولات خود گرفته‌‌‌اند. از طرفی مساله کاهش تولید به دلیل اعمال محدودیت بر مصرف برق در بازار داخلی نیز وجود دارد که می‌تواند سبب افزایش قیمت‌ها در بازار شود و در حال حاضر نمی‌توان گفت که در هفته‌‌‌های آتی روند بازار به کدام سو خواهد رفت.

بازار جهانی

پس از طی دوره یک‌ماهه روند صعودی، قیمت میلگرد در بازارهای جهانی در مسیر کاهشی قرار گرفت. روز گذشته بهای معاملات آتی میلگرد در بورس شانگهای در محدوده 3‌هزار و 700یوآن (حدود 515دلار) به‌ازای هر تن رسید و بازده هفتگی حدود منفی 2‌درصد را به ثبت رساند. با این حال، سطح قیمت‌ها نزدیک به 7‌درصد بیشتر از کف قیمتی در اواسط ماه میلادی گذشته است. به‌‌‌نظر می‌رسد عدم‌تسریع در رونمایی از بسته‌های محرک اقتصادی توسط سیاستمداران در چین موجب شده است تا سرمایه‌گذاران نسبت به اولویت رشد اقتصادی توسط مقامات این کشور دچار تردید شوند؛ مساله‌ای که در نهایت به کاهش تقاضا برای این کامودیتی و افت قیمت آن منجر شده است.

بررسی اخبار حاکی از آن است که فعالان بازار منتظر اعلام جزئیات این بسته در هفته جاری هستند. این بسته شامل مواردی همچون کاهش نرخ بهره، کاهش محدودیت برای خرید مسکن و خودرو، معافیت‌‌‌های مالیاتی و افزایش اعتبارات وام مسکن می‌شود. با ‌‌‌وجود این، به گزارش اداره ملی آمار چین، وام‌‌‌های جدید در این کشور طی ماه مه به 36/ 1تریلیون دلار رسید که بسیار کمتر از انتظارت برآوردشده 6/ 1تریلیون یوآن بود؛ در حالی که تولید صنعتی نیز بیش از حد انتظار کاهش یافت و میزان واردات برای سومین ماه متوالی نزولی شد.


اخبار مرتبط :

‫0/5 ‫(0 نظر)

اخبار و مقالات آموزشی

دکتر

فولاد

doctorfolad.com

با ما تماس بگیرید