حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

استقبال از میلگرد بورسی

استقبال از میلگرد بورسی

دکتر فولاد : در حالی که از آغاز سال‌جاری معاملات مقاطع طویل فولادی در بورس‌کالا به دلیل کمبود تقاضای موثر و رشد عرضه‌‌‌ با استقبال کمی مواجه شده بود، بررسی روند دادوستد روز گذشته در این بستر معاملاتی نشان می‌دهد که واگرایی بهای میلگرد در رینگ داخلی بورس‌کالا و بازار آزاد، به رقابت قیمتی برای این محصول منجر شده؛ چرا که بررسی قیمت‌ها حاکی از آن است که بهای تمام‌شده میلگرد بورسی حدود ۱۰‌درصد ارزان‌‌‌تر از بهای این محصول در بازار آزاد است.

رشد چشمگیر تقاضا نسبت به عرضه

روز گذشته بورس‌کالا میزبان عرضه بیش از 136‌هزار تن میلگرد بود که با قیمت پایه حدود 20‌هزار و 400تومان به‌ازای هر تن در این بستر معاملاتی عرضه شد. همچنین در حالی که بررسی معاملات در هفته‌‌‌های ابتدایی فروردین از استقبال کم نوردکاران از این محصول حکایت داشت، به نظر می‌رسد در معاملات روز گذشته تقاضا به میزان قابل‌توجهی از عرضه سبقت گرفت، به‌طوری که نوردکاران برای برخی عرضه‌کنندگان اصلی به طور میانگین تقاضایی بالغ بر دوبرابر بیشتر از میزان عرضه را به ثبت رساندند. این‌‌‌درحالی است که میزان عرضه میلگرد در رینگ داخلی بورس‌کالا نسبت به هفته گذشته نیز حدود 50‌درصد افزایش داشت.

به نظر می‌رسد سیاستگذار مصمم است برای جلوگیری از رشد قیمت‌ها همچون انتهای سال گذشته همچنان عرضه‌ها را افزایش دهد. با این حال بررسی معاملات نشان می‌دهد که رشد عرضه نیز نتوانست مانع افزایش قیمت مقاطع طویل فولادی در معاملات روز گذشته شود.

لوله مانیسمان
لوله مانیسمان

در نهایت برتری تقاضا نسبت به عرضه موجب شد هر کیلوگرم میلگرد به طور میانگین با نرخ 21‌هزار و 300تومان در این بستر معامله شود که با احتساب مالیات و کارمزد ارکان بورس، قیمت نهایی به 23‌هزار و 200تومان رسید. البته باید توجه کرد که پس از تنظیم این گزارش، امکان لغو معاملات انجام‌شده با رقابت قیمتی شدید از سمت بورس‌کالا به‌عنوان نهاد تنظیم‌‌‌گر به‌جهت جلوگیری از رشد قیمت‌ها در بازار وجود دارد.

در حالی که برخی فعالان بازار در هفته‌‌‌های گذشته از رخداد رکود در بازار محصولات فولادی و به‌خصوص میلگرد ابراز نگرانی می‌‌‌کردند، به‌نظر می‌رسد تقاضا برای این محصولات افزایشی شده است.

با توجه به اینکه روند قیمت‌ها برای محصولات فولادی طی هفته جاری افزایشی بوده و فاصله قیمتی قابل‌توجهی بین قیمت محصولات نهایی در بازار آزاد و شمش فولاد معامله‌شده در بورس‌کالا به وجود آمده است،

همچنین با توجه به اینکه قیمت هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد به 25‌هزار و 500تومان می‌رسد می‌توان گفت منطقی است که خریداران از اختلاف قیمت بیش از 2‌هزار تومانی میلگرد بورسی و بازار آزاد استقبال کنند. نکته قابل‌توجه این است که با وجود اینکه عمده سیگنال‌‌‌های ارسال‌شده به بازار از کاهش یا ثبات قیمت‌ها حداقل در روزهای پیش‌‌‌رو خبر می‌‌‌دادند اما از ابتدای هفته قیمت برخی محصولات افزایشی اعلام شد. البته یکی از دلایل افزایش قیمت‌ها را می‌‌‌توان اعلام خبر ساخت مسکن ملی از طرف وزارت راه و شهرسازی دانست که مطمئنا بر تقاضای فولاد و به‌خصوص میلگرد و تیرآهن تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

همچنین طبق ابلاغیه بورس‌کالا در روز سه‌شنبه گذشته، از 30 فروردین‌ماه پیش‌‌‌پرداخت سفارش برای خرید محصولات میلگرد و تیرآهن از 30‌درصد به 10‌درصد کاهش یافته است که این خود انگیزه‌‌‌ خریداران را برای خرید از این بستر معاملاتی افزایش می‌دهد. البته باید توجه کرد که امکان افت تقاضای موثر پس از تعطیلات عید فطر نیز وجود دارد و هنوز نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد که رونق ایجادشده در بازار فولاد پایدار خواهد ماند یا موقتی است.


اخبار مرتبط :

افت و خیز در بازارهای جهانی فولاد – دکتر فولاد

رونق بازار فولاد با واهمه ریالی √ دکتر فولاد

عدم افزایش ضریب نرخ گاز فولاد در بودجه۱۴۰۲

‫0/5 ‫(0 نظر)

اخبار و مقالات آموزشی

دکتر

فولاد

doctorfolad.com

با ما تماس بگیرید