پیش‌بینی‌شده تقاضای جهانی فولاد در سال‌۲۰۲۳ به ۱.۸۱میلیارد‌تن و در سال‌۲۰۲۴ به ۱.۸۵میلیارد‌تن خواهد رسید. ورلد استیل به دلیل تاثیرات تورمی، پیش‌بینی رشد امسال را کاهش داد، اگرچه تورم اخیرا شروع به تعدیل کرده و این روند ممکن است چرخه انقباض پولی را در سال‌آینده به پایان برساند، اما چالش‌های تورمی تمام نشده و ممکن است تحت‌تاثیر عواملی مانند رکود بازار کار و افزایش قیمت نفت شدت گیرد.

مقاله پیشنهادی : مشخصات و کاربرد فولاد Mo40 یا AISI 4140 دکتر فولاد

از نیمه دوم سال‌۲۰۲۲، فعالیت‌های بخش‌های مصرف‌کننده فولاد به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری و مصرف به‌شدت کاهش‌یافته که تا سال‌۲۰۲۳ ادامه یافت و به‌ویژه در اتحادیه اروپا و آمریکا نمایان‌‌‌‌‌‌‌‌تر بود. با درنظرگرفتن اثر تاخیری سیاست پولی انقباضی، سال‌۲۰۲۴ شاهد بهبود آهسته تقاضای فولاد در اقتصادهای پیشرفته خواهد بود و انتظار می‌رود اقتصادهای نوظهور سریع‌تر رشد کنند، اما عملکرد آنها با انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری بیشتری که در آسیا مشاهده می‌شود، همچنان متفاوت است.

اقتصاد چین در حال گذار ساختاری است که نوسانات و عدم‌اطمینان را به‌همراه دارد. چشم‌انداز سال‌۲۰۲۴ برای چین به جهت‌گیری‌های سیاستی برای مقابله با مشکلات اقتصادی بستگی دارد. همچنین درگیری‌‌‌‌‌‌‌‌ها و ناآرامی‌‌‌‌‌‌‌‌های منطقه‌ای مانند جنگ بین روسیه و اوکراین و بحران غزه چشم‌‌‌‌‌‌‌‌انداز کوتاه‌‌‌‌‌‌‌‌مدت را مبهم کرده‌است. از طرفی سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها در بسیاری از مناطق، حتی در اقتصادهای پیشرفته، حرکات مثبتی را نشان می‌دهد که منعکس‌‌‌‌‌‌‌‌کننده اثر تلاش‌های کربن‌‌‌‌‌‌‌‌زدایی است و تا حدودی تاثیر منفی هزینه‌های بالای زندگی و تولید را کاهش می‌دهد.

همچنین، به‌رغم تضعیف کلی در صنعت تولید، بهبود تولید خودرو در سال‌۲۰۲۳ ادامه یافته که با کمک افزایش سفارش‌های و کاهش تنگناهای زنجیره تامین امکان رشد بالا در بسیاری از مناطق را فراهم کرد. رکود در بازار املاک چین تا سال‌۲۰۲۳ ادامه یافته و شاخص‌های کلیدی املاک و مستغلات مانند فروش زمین، فروش مسکن و شروع ساخت‌‌‌‌‌‌‌‌وساز جدید روند نزولی خود را حفظ کرده‌‌‌‌‌‌‌‌اند.


اخبار مرتبط:

افت فشار صادرات فولاد-دکتر فولاد

افت تقاضای پروفیل آلومینیوم

چشم‏‏‌انداز مثبت بازار فلزات جهان