لوله سیلندری چگونه تولید می شوند و چه کاربردی دارند؟

لوله‌های فولادی لوله‌های استوانه‌ای هستند که از فولاد ساخته شده‌اند و در ساخت و زیرساخت‌ها کاربردهای زیادی دارند. لوله سیلندری پر استفاده ترین محصول ساخته شده توسط صنعت فولاد هستند. کاربرد اصلی لوله در حمل و نقل مایع یا گاز زیرزمینی از جمله نفت، گاز و آب است. با این حال، لوله‌های با اندازه‌های مختلف در طول ساخت و ساز استفاده می‌شوند. یک نمونه معمول تولید خانگی، لوله سیلندری باریکی است که سیستم خنک کننده یخچال را اجرا می کند. در ساخت و ساز از لوله برای گرمایش و لوله کشی استفاده می شود. سازه ها را می توان با استفاده از لوله های فولادی با اندازه های مختلف، مانند نرده ها، قفسه های دوچرخه و… ساخت می شوند.     انواع لوله سیلندری + قیمت بروز

لوله فولادی چگونه ساخته می شود؟

از ذوب مواد خام گرفته تا قالب گیری یا جوشکاری، این مصالح ساختمانی در همه جا از طریق دو فرآیند اصلی ایجاد می شود: فولاد خام را به شکل قابل استفاده تری تبدیل کنید هر دو فرآیند باید با ساخت فولاد با کیفیت خوب شروع شوند. فولاد خام توسط کارخانه های ریخته گری از طریق فرآیند ذوب مواد خام در یک کوره تولید می شود. برای درست کردن ترکیب، ممکن است عناصری به فلز مذاب اضافه شده و ناخالصی ها حذف شوند. فولاد مذاب به دست آمده در قالب ریخته می شود تا شمش درست شود یا به دستگاه ریخته گری پیوسته برای ساخت اسلب، بیلت و شکوفه منتقل می شود. لوله از دو مورد از این محصولات ساخته می شود: اسلب یا بیلت.

لوله سیلندری لوله های بدون درز

بیلت های فولادی قطعات مربعی بلند فولادی هستند که مستقیماً از یک ماشین ریخته گری پیوسته یا به عنوان محصول ثانویه ساخته شده از شمش های ریخته گری نورد شده و کشیده تولید می شوند. از این بیلت ها می توان برای ساخت لوله های بدون درز استفاده کرد که در برخی کاربردها به دلیل نداشتن خط جوش ایمن تر است. شمش فولادی جامد باید در دماهای بسیار شدید گرم شود و به رنگ سفید داغ شود اما ذوب نشود. ماشین‌ها آن‌ها را می‌غلطند تا به شکل جامد استوانه‌ای درآیند. در حالی که هنوز گرم است، از سوراخ کننده گلوله ای شکل استفاده می شود تا مرکز توخالی را با توجه به ابعاد آن منظم کند. یک سری عملیات آسیاب برای انطباق لوله با مشخصات مورد نیاز انجام می شود

شیرآلات صنعتی تهران

مراحل پایانی لوله سیلندری

لوله سیلندری ممکن است به عنوان مرحله نهایی فرآیند قبل از اتصال به اتصالات در انتها، از طریق دستگاه صاف کننده قرار داده شوند. لوله‌های حفره‌ای کوچک معمولاً با اتصالات رزوه‌ای نصب می‌شوند، اما لوله‌های حفره بزرگ‌تر معمولاً با فلنج‌هایی نصب می‌شوند که روی انتهای لوله جوش داده می‌شوند. ماشین‌های اندازه‌گیری ابعاد لوله تمام‌شده را بررسی می‌کنند و جزئیات را در کنار لوله برای اهداف کنترل کیفیت مهر می‌کنند.

کنترل کیفیت لوله سیلندری

مراحل کنترل کیفیت شامل بررسی عیوب لوله با استفاده از دستگاه های اشعه ایکس – به ویژه در امتداد محل جوش است. روش دیگر این است که لوله را با پر کردن آن با آب آزمایش فشار دهید، سپس آن را برای مدت زمان مشخصی تحت فشار نگه دارید تا هرگونه نقصی که ممکن است باعث خرابی فاجعه‌آمیز شود قبل از استفاده از آن آشکار شود.

استفاده سازه ای

کاربردهای سازه ای رایج ساختمان و ساخت و ساز است. در این صنایع، مصالح ساختمانی را معمولاً لوله های فولادی به کار میروند

شیرآلات صنعتی تهران

شیرآلات صنعتی تهران

جوشکار روی لوله فولادی

لوله های فولادی که به عنوان لوله های فولادی نیز شناخته می شوند، استحکام بیشتری را به فونداسیون ها می دهند و به طور گسترده در پروژه های ساختمانی استفاده می شوند.

استفاده در تولید

ریل محافظ با استفاده از لوله فولادی از لوله های فولادی برای ساخت ریل های محافظ برای محافظت از دوچرخه سواران و عابران پیاده استفاده می شود.

نرده های  استیل محافظ

ریل‌های محافظ نیز از لوله‌های فولادی ساخته شده‌اند که ویژگی ایمنی زیبایی را برای پله‌ها و بالکن‌ها ایجاد می‌کنند. ستون‌های لوله فولادی در اندازه‌های مختلف ردیف شده‌اند ستون‌های لوله فولادی از عابران پیاده و زیرساخت‌ها در برابر برخورد وسایل نقلیه محافظت می‌کنند.ستون های امنیتی برای محاصره یک منطقه از ترافیک وسایل نقلیه برای محافظت از افراد، ساختمان ها یا زیرساخت ها استفاده می شوند.

استفاده از لوله سیلندری در حمل و نقل

رایج ترین استفاده از لوله های فولادی برای حمل و نقل محصولات است زیرا از لوله سیلندری برای نصب طولانی مدت مناسب است. به دلیل سختی و مقاومت در برابر شکست، می توان آن را در زیر زمین دفن کرد. کاربردهای فشار کم نیازی به استحکام بالای لوله ها ندارند زیرا در معرض تنش های قابل توجهی قرار نمی گیرند. ضخامت دیواره باریک باعث تولید ارزان تر می شود. کاربردهای تخصصی تر – مانند لوله های مورد استفاده در صنعت نفت و گاز – به مشخصات دقیق تری نیاز دارند. ماهیت خطرناک محصول در حال حمل و نقل و احتمال افزایش فشار روی خط، مستلزم استحکام بالا و در نتیجه ضخامت دیواره بالاتر است. این به طور کلی هزینه های بالاتری را به همراه دارد. کنترل کیفیت برای این برنامه ها حیاتی است.

سوالات متداول

دو طبقه بندی گسترده محصولات لوله و لوله فولادی به چند گروه کاربری نامگذاری شده تقسیم می شوند. به عنوان مثال، اصطلاح لوله سه گروه از جمله (i) لوله های فشار، (2) لوله های ساختاری، و (iii) لوله های مکانیکی را پوشش می دهد.

لوله های سیاه قوی و بادوام هستند. آنها همچنین به عنوان لوله های فولادی سیاه، لوله های آهنی سیاه یا لوله های چکش خوار سیاه شناخته می شوند.

سه نوع اصلی لوله های فولادی موجود عبارتند از لوله های فولادی کربنی، لوله های فولادی آلیاژی و لوله های فولادی ضد زنگ. هر کدام از این نوع لوله های فولادی مزایا و معایب خاص خود را دارند.

به طور کلی لوله سازه ای نوعی لوله ساختمانی فولادی است که استانداردهای خاصی از ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی را رعایت می کند. این لوله را می توان برای کاربردهای مختلف سازه ای مورد استفاده قرار داد و انواع مختلفی از لوله های سازه ای موجود است.

یکی از تفاوت های اصلی بین فولاد کربنی و فولاد سیاه این است که لوله های فولادی کربنی و اتصالات لوله فولادی کربنی در معرض خوردگی هستند. از طرف دیگر لوله های فولادی مشکی از فولاد غیر گالوانیزه ساخته شده اند و در برابر خوردگی حساس نیستند.

لوله سیلندری رده 40 به ضخامت اسمی دیوار اشاره دارد نه درجه. بنابراین، ترکیب شیمیایی یک برنامه لوله لزوما یکنواخت نیست. با این حال، لوله سیلندری رده 40 از فولاد کم کربن، معمولا لوله فولادی درجه A53 ساخته شده است

هر دو لوله سیلندری رده 40 و 80 به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شوند. هر کدام مزایای خود را در کاربردهای مختلف دارند. لوله سیلندری رده 40 دارای دیواره های نازک تری است، بنابراین برای کاربردهایی که فشار آب نسبتاً پایینی دارند، بهترین است. لوله سیلندری رده 80 دیواره های ضخیم تری دارد و می تواند PSI بالاتر (پوند بر اینچ مربع) را تحمل کند.

از آنجایی که لوله سیلندری رده 80 لوله ضخیم تری است، معمولاً برای کاربردهایی که ماهیت تجاری یا صنعتی دارند استفاده می شود. این برنامه‌های کاربردی‌تر معمولاً به لوله‌هایی نیاز دارند که در برابر فشارهای بالا و محیط‌های سخت مقاومت کنند.

‫5/5 ‫(1 نظر)